Wylew, czyli udar krwotoczny mózgu

12

Popularny wylew jest jednym z rodzajów udaru mózgu, który jest spowodowany dostaniem się krwi do wrażliwej tkanki nerwowej, która niszczy wrażliwą strukturą włókien przewodzących. Główną przyczyną takiego stanu jest obecnie nadciśnienie tętnicze, jednak taki stan pojawia się również nagle, po spożyciu niektórych substancji uzależniających, powodujących duży wzrost ciśnienia.

Objawy wylewu

Wylew, czyli udar krwotoczny mózguObecnie wyróżnia się kilka rodzajów udaru krwotocznego mózgu. Pierwszym z nich jest wylew śródmózgowy. Dochodzi do niego wówczas, gdy krew zlokalizowana jest w pobliżu struktur położonych w głębi mózgowia, na przykład w pobliżu torebki wewnętrznej lub jąder podstawy. Ten rodzaj udaru pojawia się stosunkowo często, bowiem stanowi nawet 15 procent wszystkich przypadków.

Rzadziej mamy do czynienia z drugim rodzajem wylewu, czyli krwotokiem podpajęczynówkowym, który pojawia się u 5 procent pacjentów ze stwierdzonym udarem. Jest to dość nagły stan spowodowany pęknięciem zmiany naczyniowej, w której zbiera się krew – najczęściej mamy do czynienia z wylewem spowodowanym pęknięciem tętniaka.

Wylew, czyli udar krwotoczny mózguCechą obu powyższych rodzajów schorzeń jest gwałtowne wystąpienie objawów, które pojawiają się przede wszystkim po intensywnej aktywności fizycznej. Pierwszym z charakterystycznych symptomów jest silny ból głowy, którego natężenie postępuje w miarę upływu czasu. Poza tym, u chorego pojawiają się jeszcze nudności i gwałtowne wymioty, po czym następuje utrata świadomości oraz przytomności.

Oprócz tego, w wyniku połowicznego porażenia można także zauważyć opadanie kącika ust po jednej stronie twarzy, przed utratą świadomości mogą również pojawiać się napady padaczkowe, co zdarza się szczególnie w przypadku krwotoku podpajęczynówkowego. Mniej rozległe wylewy, ograniczone tylko do niewielkich struktur w mózgu, powodują głównie zaburzenia świadomości, gorsze samopoczucie oraz mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe, rzadko jednak są powodem ostrych symptomów, wymienionych wyżej.

Leczenie wylewu

Udar mózgu o krwotocznej etiologii wymaga natychmiastowej diagnozy i błyskawicznej interwencji chirurgicznej, która jest wspomagana poprzez zastosowanie środków farmakologicznych, zapobiegających dalszemu wypływowi krwi. Nawet szybkie podjęcie terapii nie gwarantuje jednak całkowitego wyleczenia – blisko połowa pacjentów z tym schorzeniem umiera.

Posłuchaj historii mężczyzny, który przeszedł udar mózgu:

Udar Mózgu – Historia Jana


Leave a comment

*